  • MSFC90-16
MSFC90-16
advertisement
Manufacturer No:
MSFC90-16
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSFC90-16
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Thyristor SCR Module 1.6KV 2KA 5-Pin Case F1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSFC90-16
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MSFC90-16.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Hold Current
    250mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    2000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • On-State Current-Max
    90000A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Leakage Current (Max)
    20mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    90A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1600V
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR, 1 Diode
  • RMS On-state Current-Max
    141.3A