  • MSP430G2232IPW20
MSP430G2232IPW20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2232IPW20
HK JDW NO:
815-MSP430G2232IPW20
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MSP430G2232IPW20
Description:
2KB 2K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
MSP430G2232IPW20 Description
MSP430G2232IPW20 Features
  • Universal Serial Interface (USI) Supporting SPI and I2C
  • Brownout Detector
  • On-Chip Emulation Logic With Spy-Bi-Wire Interface
  • Low Supply Voltage Range: 1.8 V to 3.6 V
  • Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode: 220 μA at 1 MHz, 2.2 V
– Standby Mode: 0.5 μA
– Off Mode (RAM Retention): 0.1 μA
  • Five Power-Saving Modes
  • Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in Less Than 1 μs
  • 16-Bit RISC Architecture, 62.5-ns Instruction Cycle Time
  • Basic Clock Module Configurations
– Internal Frequencies up to 16 MHz With Four Calibrated Frequencies
– Internal Very-Low-Power Low-Frequency (LF) Oscillator
– 32-kHz Crystal
– External Digital Clock Source
  • One 16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
  • Up to 16 Touch-Sense Enabled I/O Pins
MSP430G2232IPW20 Applications
  • DVD\DV\MP3 players
  • Equipment control
  • Mobile computers
  • Walkie talkies
  • Scanners
  • Paper shredders
  • Air fryers
  • Microwave ovens
  • Firewalls
  • Vacuum cleaners
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2232IPW20
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
    20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    2KB 2K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
  • RAM (bytes)
    256
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA