  • MSP430G2433IRHB32R
MSP430G2433IRHB32R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2433IRHB32R
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430G2433IRHB32R
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Description:
8KB 8K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 32 Pin 16MHz 2.2V 32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MSP430G2433IRHB32R Description
MSP430G2433IRHB32R Features
  • Five Power-Saving Modes
  • Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in Less Than 1 μs
  • 16-Bit RISC Architecture, 62.5-ns Instruction Cycle Time
  • Basic Clock Module Configurations
  • Two 16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
  • Up to 24 Touch-Sense-Enabled I/O Pins
  • Universal Serial Communication Interface
  • Brownout Detector
  • On-Chip Emulation Logic With Spy-Bi-Wire Interface
MSP430G2433IRHB32R Applications
  • Power Management
  • Consumer Electronics
  • Portable Devices
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2433IRHB32R
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MSP430G2xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
  • Number of Programmable I/O
    24
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    0.5
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    512
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Height
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm