  • MSRT100140(A)D
MSRT100140(A)D
advertisement
Manufacturer No:
MSRT100140(A)D
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MSRT100140(A)D
Package:
Three Tower
Datasheet:
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 1.4kV-DC Three Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MSRT100140(A)D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1400V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.4kV
  • Average Rectified Current
    100A