  • MSRT250100(A)
MSRT250100(A)
advertisement
Manufacturer No:
MSRT250100(A)
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MSRT250100(A)
Package:
Three Tower
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSRT250100(A)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Three Tower
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 250A
  • Forward Current
    250A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    3.3kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    250A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    250A
  • Peak Reverse Current
    15μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • Reverse Voltage
    1kV