  • MTI200WX75GD-SMD
MTI200WX75GD-SMD
advertisement
Manufacturer No:
MTI200WX75GD-SMD
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-MTI200WX75GD-SMD
Package:
ISOPLUS-DIL™
Datasheet:
Description:
IGBT MOD MOSFET SIXPACK ISOPLUS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MTI200WX75GD-SMD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    ISOPLUS-DIL™
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN OVER NICKEL
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    3 BANKS, SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    6 N-Channel (3-Phase Bridge)
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.3m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.8V @ 275μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    14400pF @ 38V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    255A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    155nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    75V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    255A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0013Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    75V