  • MTV14-250Q
MTV14-250Q
advertisement
Manufacturer No:
MTV14-250Q
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MTV14-250Q
Package:
Datasheet:
MTV14-250Q
Description:
Quantity:
In Stock : 13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MTV14-250Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Material
    Copper
  • Weight
    317.514659g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Highland™
  • Published
    2002
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Blue
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    -14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Height
    114.3mm
  • Length
    23.622mm
  • Width
    139.7mm
  • Length - Overall
    0.930 23.62mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm