  • MU18-10R/LK
MU18-10R/LK
advertisement
Manufacturer No:
MU18-10R/LK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MU18-10R/LK
Package:
Datasheet:
MU18-10R/LK
Description:
CONN RING CIRC 18-22AWG #10
Step5Bar-code shipping tag
MU18-10R/LK
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Stud
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    748.42741g
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Scotchlok™
  • Termination
    Crimp
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.87mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • Body Plating
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Length
    18.796mm
  • Width
    7.874mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    0.740 18.80mm
  • Width - Outer Edges
    0.310 7.87mm