  • MUR2X030A12
MUR2X030A12
advertisement
Manufacturer No:
MUR2X030A12
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MUR2X030A12
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Description:
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~175°C 60A 1.2kV-DC SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MUR2X030A12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.35V @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    60A