  • MVU14-6FBK
MVU14-6FBK
advertisement
Manufacturer No:
MVU14-6FBK
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-MVU14-6FBK
Package:
Datasheet:
MVU14-6FBK
Description:
BLOCK FORKS - VINYL INSULATED BUTTED SEAM 16-14 AWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MVU14-6FBK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.04553kg
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Scotchlok™
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Blue
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Length
    21.59mm
  • Length - Termination
    0.450 11.43mm
  • Length - Overall
    0.850 21.59mm
  • Width - Outer Edges
    0.300 7.62mm
  • Length - Ring Center to Termination
    0.250 6.35mm