  • MVU14-8FK
MVU14-8FK
advertisement
Manufacturer No:
MVU14-8FK
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-MVU14-8FK
Package:
Datasheet:
MVU14-8FK
Description:
CONN SPADE TERM 14-16AWG #8 BLU
Step5Bar-code shipping tag
MVU14-8FK
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MVU14-8FK.
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
  • Weight
    952.543977g
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Body Material
    Copper
  • Published
    2002
    Blue
  • Depth
    8.63mm
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    8 Stud
  • Length
    22.86mm
  • Length - Termination
    0.450 11.43mm
  • Length - Overall
    0.900 22.86mm
  • Width - Outer Edges
    0.340 8.64mm
  • Length - Ring Center to Termination
    0.290 7.37mm