  • MVU18-6FFBK
MVU18-6FFBK
advertisement
Manufacturer No:
MVU18-6FFBK
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-MVU18-6FFBK
Package:
Datasheet:
MVU18-6FFBK
Description:
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MVU18-6FFBK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Scotchlok™
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Red
  • Depth
    7.62mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.145 (3.68mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Flanged
  • Stud/Tab Size
    6 Stud
  • Length
    21.59mm
  • Length - Termination
    0.450 11.43mm
  • Length - Overall
    0.850 21.59mm
  • Width - Outer Edges
    0.300 7.62mm
  • Length - Ring Center to Termination
    0.250 6.35mm