  • MX25L1606EPI-12G
MX25L1606EPI-12G
advertisement
Manufacturer No:
MX25L1606EPI-12G
Manufacturer:
Macronix
HK JDW NO:
490-MX25L1606EPI-12G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MX25L1606EPI-12G
Description:
3/3.3V V MX25xxx05/06 8 Pin Memory IC MX25xxx05/06 Series 9.27mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MX25L1606EPI-12G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    86MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    8MX2
  • Memory Width
    2
  • Write Cycle Time - Word, Page
    50μs, 3ms
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Alternate Memory Width
    1
  • Length
    9.27mm
  • Width
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    5.33mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Series
    MX25xxx05/06
  • Packaging
    Tube
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V