  • MX25U8033EZUI-12G
MX25U8033EZUI-12G
advertisement
Manufacturer No:
MX25U8033EZUI-12G
HK JDW NO:
490-MX25U8033EZUI-12G
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
MX25U8033EZUI-12G
Description:
1.8V V MXSMIO™ 8 Pin Memory IC MXSMIO™ Series 4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MX25U8033EZUI-12G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MXSMIO™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    CAN BE ORGANISED AS 8 MBIT X 1
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    1.65V~2V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2V
  • Power Supplies
    1.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    2MX4
  • Memory Width
    4
  • Write Cycle Time - Word, Page
    30μs, 3ms
  • Standby Current-Max
    0.000008A
  • Memory Density
    8388608 bit
  • Programming Voltage
    1.8V
  • Data Retention Time-Min
    20
    2
  • Length
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    4mm