  • MX29GL256FUXFI-11G
MX29GL256FUXFI-11G
advertisement
Manufacturer No:
MX29GL256FUXFI-11G
Manufacturer:
Macronix
HK JDW NO:
490-MX29GL256FUXFI-11G
Package:
64-LBGA, CSPBGA
Description:
3/3.3V V MX29GL 64 Pin Memory IC MX29GL Series 256 Mb kb 13mm mm
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MX29GL256FUXFI-11G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MX29GL
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    256Mb 32M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.03mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    16MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    110ns
  • Density
    256 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00001A
  • Access Time (Max)
    110 ns
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    256
  • Sector Size
    128K
  • Page Size
    8/16words
  • Ready/Busy
  • Common Flash Interface
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    11mm