  • MX29GL512FUT2I-12G
MX29GL512FUT2I-12G
advertisement
Manufacturer No:
MX29GL512FUT2I-12G
HK JDW NO:
490-MX29GL512FUT2I-12G
Package:
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Description:
3/3.3V V MX29GL Memory IC MX29GL Series 18.4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MX29GL512FUT2I-12G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MX29GL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G56
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    512Mb 64M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    0.03mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    120ns
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Memory Density
    536870912 bit
  • Access Time (Max)
    120 ns
  • Programming Voltage
    3V
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    512
  • Ready/Busy
  • Common Flash Interface
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    18.4mm
  • Width
    14mm