  • MXSMBG60AE3
MXSMBG60AE3
advertisement
Manufacturer No:
MXSMBG60AE3
HK JDW NO:
523-MXSMBG60AE3
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MXSMBG60AE3
Step5Bar-code shipping tag
MXSMBG60AE3
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    70.2V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • Clamping Voltage-Max
    96.8V