  • N80C186XL-12
N80C186XL-12
advertisement
Manufacturer No:
N80C186XL-12
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N80C186XL-12
Package:
LCC
Datasheet:
N80C186XL-12
Description:
1.27mm 16-bit Microprocessor 12MHz 5V LCC
Purchasing and Inquiry
N80C186XL-12 Overview
Packed in LCC, the microprocessor is convenient for shipping overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR. Total terminations are 68. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 5V volts. In terms of architecture, it is a 16-Bit system. CPUs operate at 12MHz Hz. With a 16 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. There are 68 pins injected into the embedded microprocessor body. This CPU is widely used in many applications because of its Surface Mount mount. A CPU core voltage of 5V is present. Don’t miss additional features of the embedded microprocessor such as: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE. Over -40°C is the recommended operating environment.
N80C186XL-12 Features
16-Bit Structure
N80C186XL-12 Applications
There are a lot of Rochester Electronics N80C186XL-12 Microprocessor applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Gas monitoring systems
  • X-ray
  • Fire alarms
  • Electrocardiogram (EKG)
  • DDC control
  • Auto-breaking system
  • Volt meter
  • Mice
  • Petrochemical
Step5Bar-code shipping tag
N80C186XL-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LCC
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J68
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    12 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    24.2316mm
  • Width
    24.2316mm