  • N80C186XL20
N80C186XL20
advertisement
Manufacturer No:
N80C186XL20
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-N80C186XL20
Package:
PLCC
Datasheet:
N80C186XL20
Description:
1.27mm 5V 16-bit Microprocessor 68-Pin 20MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
N80C186XL20 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in PLCC. Advanced packaging method Bulk is used to provide high reliability. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR. In total, there are 68 terminations. Using a 5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. An architecture based on 16 bits is used. The CPU operates at a frequency of 20MHz. You can refer to the datasheets for the functions of 68 pins. As a Microprocessors, this cpu microprocessor is typical. With a 16 external data bus width, this CPU has a wide data bus. An environment with a temperature higher than 70°C is not recommended for the embedded microprocessor. Micro processor body consists of 68 pins. There are many applications for this CPU, since it is Surface Mount mounted. From 5V, the micro processor can be used. According to datasheets, the micro processor requires 5V power sources. 5V is the core voltage of the CPU. A CPU can receive voltage 90mA higher than 90mA. Users should not supply the embedded microprocessor with voltages higher than 5.5V in normalcircumstances. In order for the micro processor to work at its best, it should be fed a voltage of 4.5V. This embedded microprocessor includes additional features such as: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE. To deal with hardware interrupts, 5 external interrupt terminations occur. For the DMA (Direct Memory Access) process, 2 channels are used.
N80C186XL20 Features
16-Bit Structure
N80C186XL20 Applications
There are a lot of Intel N80C186XL20 Microprocessor applications.
  • Vacuum cleaners
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Medical instruments chromatographs
  • Projector
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Auto-breaking system
  • Ipad
  • Traditional industrial transformation
  • Measuring revolving objects
  • Switches
Step5Bar-code shipping tag
N80C186XL20
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    90mA
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Number of External Interrupts
    5
  • Number of DMA Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    24.2316mm
  • Width
    24.2316mm