  • N80C188XL12
N80C188XL12
advertisement
Manufacturer No:
N80C188XL12
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-N80C188XL12
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
N80C188XL12
Description:
1.27mm 80C186 16-bit Microprocessor i186 Series 5V 68-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
N80C188XL12 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 68-LCC (J-Lead). A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tube. There are 1 Core 16-Bit cores/bus width on the CPU. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. In the series i186, it is found. This CPU is cored with a 80C186 processor. Memory controllers for this CPU are DRAM. At 5.0V, the CPU runs its I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR. The total number of terminations is 68. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 5V. A 16-Bit architecture is used. A maximum supply current of 5.5V can be achieved by the microprocessor. The external data bus width of this CPU is 8. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 68 pins. The embedded microprocessor has a clock frequency of 25MHz.
N80C188XL12 Features
80C186 Core
16-Bit Structure
N80C188XL12 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC N80C188XL12 Microprocessor applications.
  • Gas monitoring systems
  • Removable disks
  • Day to day life field
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Home appliances
  • Security systems
  • Copiers
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Projectors
Step5Bar-code shipping tag
N80C188XL12
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J68
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Speed
    12MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Core Processor
    80C186
  • Clock Frequency
    25MHz
  • External Data Bus Width
    8
    NO
  • Voltage - I/O
    5.0V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 16-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    DRAM
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    24.2316mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    68-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA