  • NB21PC0472JBB
NB21PC0472JBB
advertisement
Manufacturer No:
NB21PC0472JBB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-NB21PC0472JBB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NB21PC0472JBB
Purchasing and Inquiry
NB21PC0472JBB Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. It is included in 0603 (1608 Metric) as a convenience. For NTC thermistors to function, they must have a resistance tolerance of ±5%. A temperature setting of -55°C~150°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected. A NTC thermistor is capable of dissipating 120mW of power.
NB21PC0472JBB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NB21 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
4.7kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NB21PC0472JBB Applications
There are a lot of AVX Corporation NB21PC0472JBB NTC Thermistors applications.
  • Electronic Thermometers
  • Refrigeration
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • CD players
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Water heaters
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection of battery cells
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
NB21PC0472JBB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    NB21
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Power Rating
    70mW
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Accuracy
    5 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    4.7k
  • B Value Tolerance
    ±3%