  • NBB4-12GM50-E0
NBB4-12GM50-E0
advertisement
Manufacturer No:
NBB4-12GM50-E0
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-NBB4-12GM50-E0
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
NBB4-12GM50-E0
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M12 Nickel-Plated Brass Cable Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
NBB4-12GM50-E0 Overview
In order to make things easier for you, it's included in the Cylinder, Threaded - M12 package. Operating temperatures of -25°C~70°C can be suitable for proximity sensors. To maximize the efficiency of proximity sensors, the supply voltage should be set to 30V. Reed switches should pass 200mA current through their internal contacts to work with proximity sensors. Near proximity sensors in DC circuits can withstand voltages up to 30V. It is unsafe for proximity sensors in the DC circuit to operate below 10V.
NBB4-12GM50-E0 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.157 (4mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NBB4-12GM50-E0 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. NBB4-12GM50-E0 Proximity Sensors applications.
  • Collision detection on robots
  • Lighting
  • Smart toilets
  • Usage in Security
  • Anti-aircraft systems
  • Tablets
  • Home appliances
  • Assembly lines
  • Automation
  • Air-conditioners
Step5Bar-code shipping tag
NBB4-12GM50-E0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    0.157 (4mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Max Supply Voltage (DC)
    30V
  • Min Supply Voltage (DC)
    10V
  • Switching Current
    200mA
  • Length
    50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M12
  • Housing Material
    Brass
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C