  • NBSG16VSBAHTBG
NBSG16VSBAHTBG
advertisement
Manufacturer No:
NBSG16VSBAHTBG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NBSG16VSBAHTBG
Package:
16-LBGA, FCBGA
Datasheet:
NBSG16VSBAHTBG
Description:
Transceiver 16 Pin NBSG16VS Specialized ICs 1 Functions 2.5V
Quantity:
In Stock : 5707
Step5Bar-code shipping tag
NBSG16VSBAHTBG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-LBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Instrumentation
  • Additional Feature
    NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.465V
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Base Part Number
    NBSG16VS
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    +-2.5/+-3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Nominal Supply Current
    32mA
  • Differential Output
    YES
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Transmitters
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm