  • NCP1117DT33T5
NCP1117DT33T5
advertisement
Manufacturer No:
NCP1117DT33T5
HK JDW NO:
699-NCP1117DT33T5
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NCP1117DT33T5
Description:
Fixed PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 4274
Step5Bar-code shipping tag
NCP1117DT33T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    DPAK
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    64dB (120Hz)