  • NCP1200AD60R2
NCP1200AD60R2
advertisement
Manufacturer No:
NCP1200AD60R2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NCP1200AD60R2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1200AD60R2
Description:
8 Terminations16V Max AC to DC power converter60kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1200AD60R2 Overview
This ac to dc converter is embedded in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) .Tape & Reel (TR) case is available for the ac dc converter.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .For the ac dc converter to perform properly, it should be operated at a temperature of 0°C~125°C TJ °C.An analog IC of type SWITCHING CONTROLLER is employed in this AC DC converter.When the switching frequency reaches 60kHz , the process is complete.The voltage range of the supply can be set to 16V Max (Vcc/Vdd).As a result, it has had 8 terminations.The pins of the ac-dc converter count up to 8 .An amount of current of 0.25A is the maximum that can be supplied to the ac to dc inverter.
NCP1200AD60R2 Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 60kHz
NCP1200AD60R2 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC NCP1200AD60R2 AC DC Converters applications.
  • Charger
  • Portable audio
  • Networking
  • Smartphones
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cordless Phone
  • USB-PD 2.0
  • PDAs
  • AC/DC LED Driver applications
  • Industrial controls
  • Set -Top Box (STB) Power Supply
Step5Bar-code shipping tag
NCP1200AD60R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    16V Max
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.25A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Short Circuit
  • Duty Cycle
    83%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm