  • NCP4681HMX35TCG
NCP4681HMX35TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP4681HMX35TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4681HMX35TCG
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP4681HMX35TCG
Description:
Enable Fixed NCP4681 PMIC 4 4-XFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2976
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NCP4681HMX35TCG
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
    4-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    286mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCP4681
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    3.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    180mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    2μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    2μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    25dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V