  • NCP551SN27T1
NCP551SN27T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP551SN27T1
HK JDW NO:
699-NCP551SN27T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP551SN27T1
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 9484
Step5Bar-code shipping tag
NCP551SN27T1
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    12V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Input Voltage (Min)
    3.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    8μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 10mA
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C