  • NCP694DSAN12T1G
NCP694DSAN12T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP694DSAN12T1G
HK JDW NO:
699-NCP694DSAN12T1G
Package:
6-SMD, No Lead Exposed Pad
Datasheet:
NCP694DSAN12T1G
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC 6 6-SMD, No Lead Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 14548
Step5Bar-code shipping tag
NCP694DSAN12T1G
    Select All
  • Technology
    CMOS
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Voltage - Input (Max)
    6V
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.56V @ 1A Typ
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    2.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    6-SMD, No Lead Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C