  • NCS12S4805C
NCS12S4805C
advertisement
Manufacturer No:
NCS12S4805C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-NCS12S4805C
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
NCS12S4805C
Description:
Isolated DC/DC Converters 12W 48Vin 5Vout 2.4A Single Output
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NCS12S4805C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Weight
    16.99999g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    NCS12 (12W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.79W x 0.41 H 32.0mmx20.0mmx10.5mm
  • Feature
    OTP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Depth
    20mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87.5%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    2.4A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Current - Output (Max)
    2.4A
  • Output Current
    2.4A
  • Output Power
    12W
  • Min Input Voltage
    18V
  • Max Input Voltage
    75V
  • Current - Output 1
    2.4A
  • Max Output Power
    12W
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.414mm
  • Length
    32.004mm
  • Width
    20.066mm