  • NCV303LSN49T1G
NCV303LSN49T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV303LSN49T1G
HK JDW NO:
598-NCV303LSN49T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCV303LSN49T1G
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin NCV303 Voltage supervisor Automotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 800mV Max 10V
Quantity:
In Stock : 10153
Step5Bar-code shipping tag
NCV303LSN49T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    530nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.802V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.998V
  • Threshold Voltage
    +4.9V
  • Undervoltage Threshold
    4.802V
  • Overvoltage Threshold
    4.998V
  • Length
    3mm