  • NCV890430MW25TXG
NCV890430MW25TXG
advertisement
Manufacturer No:
NCV890430MW25TXG
HK JDW NO:
598-NCV890430MW25TXG
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCV890430MW25TXG
Description:
8 Terminals 3.5V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) 600mA 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3124
Step5Bar-code shipping tag
NCV890430MW25TXG
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Voltage - Input (Max)
    37V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    PWM Signal
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    13.2V
  • Current - Output
    600mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Synchronous Rectifier
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm