  • ND03R00104J--
ND03R00104J--
advertisement
Manufacturer No:
ND03R00104J--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-ND03R00104J--
Package:
Disc, 3.5mm Dia x 3.0mm W
Datasheet:
ND03R00104J--
Purchasing and Inquiry
ND03R00104J-- Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Bulk package. Disc, 3.5mm Dia x 3.0mm W includes it for your convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. Setting the NTC thermistors' temperature to -55°C~150°C is the best way to ensure reliable performance. An NTC thermistor with a total of 2 terminations is presented here. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. A NTC thermistors is capable of dissipating a maximum of 250mW of power.
ND03R00104J-- Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
ND03 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
100kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance
ND03R00104J-- Applications
There are a lot of AVX Corporation ND03R00104J-- NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive electronics
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Refrigeration
  • Automotive Electronics
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
ND03R00104J--
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    3mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    1.38 35.00mm
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Accuracy
    3 %
  • Bandwidth
    3MHz
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±2%
  • B25/85
    4400K
  • Thermal Sensitivity Index
    4400 K
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 3.5mm Dia x 3.0mm W
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    ND03
  • Tolerance
    5%