  • NGP15N41CLG
NGP15N41CLG
advertisement
Manufacturer No:
NGP15N41CLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGP15N41CLG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NGP15N41CLG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGP15N41CLG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    410V
  • Max Power Dissipation
    107W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    15A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NG*15N41CL
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    107W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Logic
  • Transistor Application
    AUTOMOTIVE IGNITION
  • Rise Time
    4ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    440V
  • Max Collector Current
    15A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    440V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    3V
  • Turn On Time
    5700 ns
  • Test Condition
    300V, 6.5A, 1k Ω
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 4V, 10A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    15500 ns
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    50A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/4μs
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    15V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    2.1V
  • Fall Time-Max (tf)
  • Height
    6.35mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    25.4mm