  • NGTB40N65FL2WG
NGTB40N65FL2WG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB40N65FL2WG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB40N65FL2WG
Datasheet:
NGTB40N65FL2WG
Description:
ON SEMICONDUCTOR NGTB40N65FL2WGIGBT Single Transistor, 80 A, 1.7 V, 366 W, 650 V, TO-247, 3 Pins
Step5Bar-code shipping tag
NGTB40N65FL2WG
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    366W
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    366W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    72 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Test Condition
    400V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    170nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    84ns/177ns
  • Switching Energy
    970μJ (on), 440μJ (off)
  • Height
    21.08mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm