  • NGTB40N65IHL2WG
NGTB40N65IHL2WG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB40N65IHL2WG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB40N65IHL2WG
Datasheet:
NGTB40N65IHL2WG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB40N65IHL2WG
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    300W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.2V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    465 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    135nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/140ns
  • Switching Energy
    360μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V