  • NGTB45N60SWG
NGTB45N60SWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB45N60SWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB45N60SWG
Datasheet:
NGTB45N60SWG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB45N60SWG
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    250W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    90A
  • Reverse Recovery Time
    376 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    400V, 45A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 45A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    134nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    180A
  • Td (on/off) @ 25°C
    70ns/144ns
  • Switching Energy
    550μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V