  • NGTB50N60SWG
NGTB50N60SWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB50N60SWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB50N60SWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB50N60SWG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB50N60SWG
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.6V
  • Max Collector Current
    100A
  • Reverse Recovery Time
    376ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Test Condition
    400V, 50A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 50A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    135nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    70ns/144ns
  • Switching Energy
    600μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V