  • NGTB50N65S1WG
NGTB50N65S1WG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB50N65S1WG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB50N65S1WG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB50N65S1WG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB50N65S1WG
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power - Max
    300W
  • Reverse Recovery Time
    70ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    140A
  • Test Condition
    400V, 50A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 50A
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    128nC
  • Td (on/off) @ 25°C