  • NHPXA270C5C416
NHPXA270C5C416
advertisement
Manufacturer No:
NHPXA270C5C416
HK JDW NO:
487-NHPXA270C5C416
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
32-bit Microprocessor 1.35V BGA
Purchasing and Inquiry
NHPXA270C5C416 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in BGA. There is MICROPROCESSOR, RISC MICROPROCESSOR, RISC in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. A total of 360 terminations have been recorded. Using a 1.35V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 32 bits. The supply voltage should not exceed 1.485V. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 85°C. The CPU microprocessor body is injected with 360 pins. In this case, the CPU should reach 416MHz as its top frequency.
NHPXA270C5C416 Features
32-Bit Structure
NHPXA270C5C416 Applications
There are a lot of Marvell Semiconductor, Inc. NHPXA270C5C416 Microprocessor applications.
  • Hand-held metering systems
  • Ipad
  • Mobile computers
  • Traditional industrial transformation
  • Laminators
  • Medical instruments chromatographs
  • Instrument control
  • Paper shredders
  • Walkie talkies
  • Oscilloscopes
Step5Bar-code shipping tag
NHPXA270C5C416
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    360
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.35V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.485V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2825V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    416MHz