  • NLV74HC390ADR2G
NLV74HC390ADR2G
advertisement
Manufacturer No:
NLV74HC390ADR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLV74HC390ADR2G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NLV74HC390ADR2G
Description:
2 Element 5V CMOS DUAL Counters & Dividers Automotive, AEC-Q100, 74HC Series 20 Pins Unidirectional Negative Edge 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
NLV74HC390ADR2G Overview
This device is packaged in a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. For its configuration, 16terminations are used. With a supply voltage of 5V volts, it is possible to run it in a fully flexible manner. The device contains 2terminations. The number of all component pins is 20. In this case, it is packaged as Tape & Reel (TR). There are 20 pins going on to connect other parts in the circuit. Surface Mountis the way in which it is mounted. In this case, it belongs to the family of [0]. Having been designed as a member of the Automotive, AEC-Q100, 74HCseries, it is well suited to a variety of applications. It is adopted that the logic type is [0]. -55°C~125°Cshould be the operating temperature. Using a Surface Mountmounting type, it is mounted. As a result, the device operates more reliably when a supply voltage of 2V~6Vis applied. The array stores 4bits in each element. Using the Pbfree code, the result may be yes. In order to pack the product, TAPE AND REELis employed. There is 2V minimum supply voltage (Vsup) for this device. A maximum supply voltage (Vsup) is available up to 6V.
NLV74HC390ADR2G Features
Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
4 bits per element
NLV74HC390ADR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLV74HC390ADR2G Counters & Dividers applications.
  • Time Out Timer for Consumer-Application Industrial Controls
  • Programmable decade counters
  • Time delay circuits
  • Control counters
  • LINEARIZATION
  • Fixed or Programmable Frequency Division
  • MULTIPLICATION
  • SQUARING
  • TRUE RMS-TO-DC CONVERSION
  • Fixed and programmable counters greater than 10
Step5Bar-code shipping tag
NLV74HC390ADR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Reset
    Asynchronous
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Counter
  • Direction
    Unidirectional
  • Logic Type
    Counter, Decade
  • Number of Bits per Element
    4
  • Trigger Type
    Negative Edge
  • Clock Edge Trigger Type
    Negative Edge
  • Count Rate
    50MHz