  • NPF-120-42
NPF-120-42
advertisement
Manufacturer No:
NPF-120-42
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-NPF-120-42
Package:
Datasheet:
NPF-120-42
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NPF-120-42
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    NPF-120 (120W)
  • Size / Dimension
    7.52Lx2.48W x 1.48 H 191.0mmx63.0mmx37.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    122W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, ENEC
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    2.9A
  • Voltage - Output
    25.2V~42V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Max Output Power
    121.8W
  • Max Input Current
    1.3A
  • Height
    37.592mm