  • NR8040T3R6N
NR8040T3R6N
advertisement
Manufacturer No:
NR8040T3R6N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NR8040T3R6N
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NR8040T3R6N
Description:
FIXED IND 3.6UH 4.9A 19.5 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NR8040T3R6N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NR
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    4.9A
  • Inductance
    3.6μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    19.5mOhm Max
  • Max DC Current
    5.3A
  • Frequency - Self Resonant
    34MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Saturation
    5.3A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    3.9878mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm