  • NR8040T470M
NR8040T470M
advertisement
Manufacturer No:
NR8040T470M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NR8040T470M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NR8040T470M
Description:
FIXED IND 47UH 1.4A 195 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NR8040T470M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NR
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.4A
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    195mOhm Max
  • Max DC Current
    1.4A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Saturation
    1.5A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    1.4A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm