  • NRG4026T2R3N
NRG4026T2R3N
advertisement
Manufacturer No:
NRG4026T2R3N
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NRG4026T2R3N
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NRG4026T2R3N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRG4026T2R3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    NR, G Type
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.2mm
  • Current Rating
    1.97A
  • Inductance
    2.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm
  • Max DC Current
    2.1A
  • Frequency - Self Resonant
    96MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    1616
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    1.97A
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.102 2.60mm