  • NRVTS5100ETFSWFTWG
NRVTS5100ETFSWFTWG
advertisement
Manufacturer No:
NRVTS5100ETFSWFTWG
HK JDW NO:
598-NRVTS5100ETFSWFTWG
Package:
8-PowerWDFN
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 5A -65°C~175°C 50μA @ 100V 5-Termination Tape & Reel (TR) 8-PowerWDFN Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
NRVTS5100ETFSWFTWG
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerWDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-F5
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    26.5pF @ 100V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    80A