  • NSHC104J16TRC3F
NSHC104J16TRC3F
advertisement
Manufacturer No:
NSHC104J16TRC3F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NSHC104J16TRC3F
Package:
1210
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 5% 1210 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NSHC104J16TRC3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC
  • Depth
    2.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.2mm