  • NSI45025T1G
NSI45025T1G
advertisement
Manufacturer No:
NSI45025T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSI45025T1G
Package:
SOD-123
Datasheet:
NSI45025T1G
Description:
2 Terminations2 Pin NSI45025 Current regulator1 Outputs-55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
NSI45025T1G Overview
The package includes buck boost converter in version Tape & Reel (TR).A package in the way of SOD-123 is used for voltage regulator.There is a Surface Mount mounted on this current regulator.The operating temperature should not exceed -55°C~150°C.In addition to the 2 termination, there are a number of terminations that are used, which are achieved by terminating a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.As part of the NSI45025 family, current regulator belongs to this class.When a computer or other communication constant current regulator has 2 pins, these are pronged contacts.It is mounted on a Surface Mount, Through Hole-axis by this current regulator.With 45V's maximum input voltage, it is design power convertered to provide maximum design power converter flexibility.The maximal supply current of 25mA allows for maximum current regulator's design flexibility.1 output is configured.
NSI45025T1G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI45025 family
1 output
NSI45025T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSI45025T1G Current Regulation/Managements applications.
  • Motor controls
  • Engine management
  • Battery chargers
  • Over-current protection
  • Industrial applications current measurement
  • Programmable current source
  • Battery management
  • Power supply current measurement
  • Suspension controls
  • Vehicle dynamic controls
Step5Bar-code shipping tag
NSI45025T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    463mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NSI45025
  • Function
    Current Regulator
  • Number of Outputs
    1
  • Power Dissipation
    208mW
  • Max Supply Current
    25mA
  • Accuracy
    ±15%
  • Max Input Voltage
    45V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Output Current per Channel
    25mA
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm