  • NSQA6V8AW5T2G
NSQA6V8AW5T2G
advertisement
Manufacturer No:
NSQA6V8AW5T2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSQA6V8AW5T2G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NSQA6V8AW5T2G
Description:
TVS DIODE 5V 13V SC88A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSQA6V8AW5T2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW CAPACITANCE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • Capacitance
    15pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    20W
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NSQA*AW
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    4
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Dissipation
    20W
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.6A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    13V
  • Peak Pulse Current
    1.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    5V
  • Max Surge Current
    1.6A
  • Peak Pulse Power
    20W
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    6.4V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    5V
  • Capacitance @ Frequency
    12pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    6.4V
  • Max Breakdown Voltage
    7.1V
  • ESD Protection
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm