  • NSV45090JDT4G
NSV45090JDT4G
advertisement
Manufacturer No:
NSV45090JDT4G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSV45090JDT4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NSV45090JDT4G
Description:
2 Terminations7.5V 3 Pin Current regulatorAutomotive, AEC-Q101 Series -55°C~175°C
Purchasing and Inquiry
NSV45090JDT4G Overview
Buck boost converter is embedded in the Tape & Reel (TR) package.TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 has packaged voltage regulator in this manner.In this case, Surface Mount holds the current regulator in place.A maximum operating temperature of -55°C~175°C should not be exceeded during operation.In the case of 2 terminations, which are the practice of terminating a transmission line with a voltage regulator that has the same characteristic impedance as the line itself, they are fairly common.As part of a signal interface in a computer or other communication constant current regulator, 3 pins are pronged contacts.There is a Surface Mount mounting bracket on the back of this current regulator.Providing the constant current is powered by a 7.5VV power source, the constant current should be able to function.In terms of channel number, I would say that it is growing strongly/weakly: 1.The Automotive, AEC-Q101 series of FPGAs fall into this category.Due to its maximal input voltage, 45V provides maximum design power converter flexibility.The maximal output current of 160mA makes it feature maximum voltage regulator's design flexibility.
NSV45090JDT4G Features
Tape & Reel (TR) package
Automotive, AEC-Q101 series
NSV45090JDT4G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSV45090JDT4G Current Regulation/Managements applications.
  • Over-current measurement
  • Power supply current measurement
  • Battery chargers
  • Suspension controls
  • Industrial applications current measurement
  • Motor controls
  • Level translating
  • Over current monitor
  • Current sensing
  • Engine management
Step5Bar-code shipping tag
NSV45090JDT4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    7.5V
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Function
    Current Regulator
  • Max Output Current
    160mA
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation
    2.713W
  • Accuracy
    ±15%
  • Max Input Voltage
    45V
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Max Input Voltage (DC)
    45V
  • Number of Segments
    3
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm