  • NT732ATTD103J3500J
NT732ATTD103J3500J
advertisement
Manufacturer No:
NT732ATTD103J3500J
HK JDW NO:
430-NT732ATTD103J3500J
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
NT732ATTD103J3500J Overview
It is included in the 0805 package for your convenience. The maximum operating temperature of NTC thermistors is 125°C. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C without compromising reliability. These NTC thermocouples have 2 terminals. It is possible to absorb 0.005W power dissipation by the electronic component.
NT732ATTD103J3500J Features
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.005W
5% Tolerance
NT732ATTD103J3500J Applications
There are a lot of KOA Speer Electronics, Inc. NT732ATTD103J3500J NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Medical Equipment and Apparatus
  • CD players
  • Electronic Thermometers
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
NT732ATTD103J3500J
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    5mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.005W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3500 K
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm